PREDSTAVLJANJE UMJETNIČKE SCENE GRADA RIJEKE U SARAJEVU

PREDSTAVLJANJE UMJETNIČKE SCENE GRADA RIJEKE U SARAJEVU

Panel diskusijom „Artkvart – priča iz Rijeke“, u petak, 17. novembra u 18,00 sati, u Galeriji JU Bosanski kulturni centar KS biće svečano otvoren cjelodnevni audio-vizuelni program pod nazivom „Rijeka – Sarajevo – Rijeka“, tokom kojeg će u Sarajevu biti predstavljena bogata umjetnička scena grada Rijeke. U pitanju je projekat saradnje i kulturne razmjene između dva prijateljska grada. Publiku očekuje jedinstveno umjetničko iskustvo koje će spojiti multimedijalnu izložbu, elektronsku, ambijentalnu, jazz-world muziku i panel diskusiju. Posjetioci će tako biti u prilici da prisustvuju vrhunskim umjetničkim sadržajima koji su između ostalog bili dio zvaničnog programa kojim je Rijeka, kao prijestolnica Europske kulture za 2020. godinu, u najboljem svjetlu prikazala svoj kulturni život, te svoju kulturno-povijesnu baštinu.

Također, u planu je i uzvratna posjeta tokom koje će se umjetnici iz Sarajeva predstaviti u Rijeci. Na ovaj način nastoji se ojačati saradnja koja će doprinijeti bogatijem kulturnom životu ova dva grada, na korist njihovim zajednicama i stanovnicima.

Na panel diskusiji pod nazivom: „Artkvart – priča iz Rijeke“, sa početkom u 18,00 sati, učestvovat će: Damir Čargonja – Čarli, Katarina Podobnik,  Kristian Sirotich i Jasmin Duraković. Moderator će biti: Ivana Golijanin.

Artkvart je portal koji prati, objavljuje, analizira, komentira i kritizira kulturnu scenu Republike Hrvatske i regiona, komunicirajući recentne informacije iz svih domena umjetničkog djelovanja (likovne, vizuelne, muzičke, izvedbene i književne umjetnosti), kulturno-kreativnih aktivnosti i kulturnih politika.

Osim predstavljanja ovoga portala za umjetnost i kulturu, na panelu će se govoriti o ulozi medija i kritike u umjetnosti i kulturi, te o mogućnostima  suradnje između kulturnih centara, nezavisne umjetničke scene i njenom promoviranju u regiji.

Multimedijalna izložba „Sedam lica grada“, bit će svečano otvorena u 19,00 sati u Galeriji BKC-a, a posjetiocima će prezentirati i komunicirati sadržaje moderne povijesti grada Rijeke, stavljajući u fokus istraživanja sedam država pod čijom je upravom, ili okupacijom Rijeka bila tokom burnog 20. stoljeća. Moderna povijest grada Rijeke ispričana je tako kroz 7 umjetničkih instalacija čiji su autori: Marina Rajšić, Sara Salamon, Michel Mesarić, Josip Knežević, Dorotea Škrabo, Sandra Ružić i Juraj Milardović.

KATALOG IZLOŽBE U PDF-U: https://shorturl.at/BEH38

Tokom višesatnog predstavljanja različitih kulturnih programa posjetioci će između ostalog imati prilku uživati i u audio-vizuelnom nastupu muzičkog dua Josip Marušić & Zoran Medvedev, dvojca poznatijeg i kao JMZM koji će za ovu posebnu priliku pred sarajevskom publikom nastupiti sa gošćom, TonkomVe (Antonija Veljačić).

Ovaj program koji nosi naziv „Being positive is not a good thing“ počinje u 19,15 sati, u galeriji BKC-a. Radi se audio-vizualnom live setu tokom kojeg će se pred očima publike stvarati jedinstvena poveznica između vizualne umjetnosti i muzike. Na ovaj način autori žele potaknuti publiku da uz zvučne i svjetlosne podražaje razmišlja o dobroti, plemenitosti, ljepoti, poštenju, istinoljubivosti i drugim vrlinama. Nakon nastupa posjetioci mogu sa izvođačima podijeliti šta su doživjeli kao dobro i pozitivno, a šta kao loše i negativno.

Duo JMZM postoji nešto više od desetljeća, izvode ambijentalnu elektronsku muziku, a njihov neobični projekat „Opera industriale“ imao je tu čast da 2020. godine službeno uvede grad Rijeku u bogatu kulturnu godinu tokom koje je pod sloganom „Luka različitosti“ Rijeka bila prijestolnica Europske kulture. Tada je, u okviru projekta „Opera industriale“, riječka luka bila pretvorena u pozornici na kojoj su, uz zvukove rada, industrije i buke, nastupile hiljade izvođača odajući tako počast riječkim radnicima, umjetničkoj avangardi i tradiciji tog kraja.

Josip Maršić je nekadašnji član bendova Porko Dio, Regoč, Let 3, Very Expensive Porno Movie, Gori Ussi Winnetou i The Dying Sun Enemble, a Zoran Medved bendova Pohane dlake, Plod Mirže i The Stoned Cows.

Predstavljanje umjetnika iz Rijeke završit će nastupom benda Zoran Majstorović Trio koji će pred sarajevskom publikom održati koncert u klubu Jazzbina (ul Maršala Tita 38) sa početkom u 21,00 sat. Ovaj trio sastav izvodi jazz i world muziku, a čine ga: Zoran Majstorović – gitara i tradicionalni instrument oud, Karlo Lovrić – orgulje i Leonard Berisha – bubanj.

Zoran Majstorović je jazz i etno gitarist, multiinstrumentalista, aranžer, kompozitor i producent. Gitaru počinje svirati sa 9 godina uz pomoć oca Slavka, aktivnog na riječkoj rock sceni 1960.-ih i 1970.-ih prvenstveno u grupi “Pauci”. Sa 12 godina svira u prvim demo-bandovima, a sa 14 postaje član pop-rock grupe “Teens” s kojom svira stotine koncerata u više zemalja, osvaja brojne nagrade na hrvatskim i inozemnim festivalima, uključujući “Porin” 2000. godine, izdaje tri nosača zvuka od kojih dva u srebrnoj nakladi. S grupom “Teens” nastupa do 2002. godine…

U 25 godina javnog glazbenog djelovanja sudjelovao je u snimanju mnogih albuma i kompilacija u raznim glazbenim žanrovima, objavio knjige transkripcija i svirao na mnogim jazz i etno festivalima diljem svijeta. U stručnom usavršavanju može se istaknuti magisterij sa maksimalnom ocjenom na jazz odjelu konzervatorija “Giuseppe Tartini” u Trstu (Italija), a osim nastupa sa mnogim hrvatskim glazbenicima imao je prilike snimati, ili nastupati sa svjetski poznatim jazz i etno glazbenicima kao što su Joe Locke, Reginald Veal, Bruce Ditmas, Klaus Gesing, Rob Bargad, John Stowell, Anthony Pinciotti, Mihaly Dresch, Asaf Sirkis, Michael Erian, Yoshio Machida, U.T.Gandhi, Francesco Bearzatti, Eldar Saparayev, Iva Bittova, Jimmy Weinstein i mnogi drugi.

Dobitnik je i raznih nagrada: “Status” kao najistaknutiji hrvatski etno instrumentalist (dodjeljuje HGU), “Damir Dičić” kao najistaknutiji hrvatski jazz gitarist(dodjeljuje HGU), “Miroslav Sedak Benčić” kao najistaknutiji hrvatski jazz kompozitor (dodjeljuje HDS), Višestruki je dobitnik nagrade “PORIN”.

Ulaz na sve programe je besplatan.

Dobro došli!

SAŽETAK O IZLOŽBI I BIOGRAFIJE UMJETNIKA

Izložba “Sedam lica grada”, uključena u programski pravac “Doba moći” Rijeka EPK 2020,  izvedena je kao interdisciplinarni umjetničko-edukativni projekt inovativnih novomedijskih i izvedbenih praksi, a u realizaciji mladih suvremenih umjetnika/-ica te studenata/-ica Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Kao zajednički projekt Galerije Kortil i mladih povjesničara umjetnosti te kustosa Zlatka Tota i Katarine Podobnik, “Sedam lica grada” istraživao je te interpretirao etape moderne riječke povijesti u okviru sedam država pod čijom je upravom, ili okupacijom Rijeka bila krajem 19. te kroz čitavo 20. stoljeće.  Utoliko, sedam je autorskih interpretacija kao refleksija društveno-političkih, ekonomskih i kulturno-umjetničkih odrednica zadanih etapa, novomedijskim postavom ilustiralo posljednih 150 godina Rijeke. Sedam autorskih interpretacija reflektira heterogenost arhitektonskog i multikulturalnost društvenog nasljeđa kao glavno obilježje suvremenog riječkog identiteta.

Odabir umjetnika/-ica, vršio se prijavom na javni natječaj, a na način da su prijavitelji, uz kratke biografije, slali svoje umjetničke portfelje, unutar kojih je bio vidljiv njihov temeljni medijski “jezik”. Odabranim autorima/-icama, potom su dodijeljene teme, a u skladu s medijem njihova umjetničkog izražavanja. U pristupu partikularnoj temi kao povijesnom okviru umjetničkog istraživanja, autorima/-icama od strane kustosa, bili su zadani povijesni punktovi Rijeke odnosno bitni društveno-politički događaji, kao identifikacije određenih povijesnih etapa, prateći slijed promjena teritorijalnih upravno-političkih konstitucija: Austro-Ugarske Monarhije (Hotel Continental), Slobodne Države Rijeke (Krvavi Božić), Talijanske Regencije Kvarnera (Crkva sv. Romualda i Svih Svetih), Kraljevine Italije (Riječki neboder) i Kraljevine Jugoslavije (Hrvatski kulturni dom na Sušaku i hotel Neboder), Njemačkog Reicha (Rektorat Sveučilišta u Rijeci), Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (“Eševi”) te Republike Hrvatske (Tower centar Rijeka/Zapadni trgovački centar).

Umjetničko-znanstveni istraživački projekt u trajanju od godine dana, a u okviru intenzivne komunikacije umjetnika/-ica sudionika/-ica i voditelja projekta Katarine Podobnik i Zlatka Tota,  iznjedrio je sedam novomedijskih sadržaja,  ujedno praćenim tekstovima, koji su uz vizualne interpretacije, radove postavili u faktički povijesno-umjetnički kontekst. Izložba je otvorena plesnim performansom plesne umjetnice Kristine Kekice Paunovski. Vizualni identitet izložbe, s druge strane, činilo je sedam različitih vizualnih rješenja, a u autorstvu sedam grafičkih dizajnera, čiji su koncepti ilustrirali zadane etape riječke moderne povijesti. Analizom povijesnih činjenica i referenci sintetiziranih u novomedijske koncepte, umjetničke instalacije u galerijskom prostoru, kreirale su novi, milenijski diskurz.
            Nakon predstavljanja u Galeriji Kortil, izložba je u kolovozu 2021. godine sudjelovala na festivalu umjetnosti “Arterija”, u organizaciji Muzeja Lapidarium u Novigradu.

Uključeni umjetnici/-ice: Marina Rajšić, Michel Mesarić, Sara Salamon, Josip Knežević, Dorotea Škrabo, Sandra Ružić, Juraj Milardović

Uključeni grafički dizajneri/-ice: Leo Kirinčić, Vanja Cuculić, Tanja Modraković, Ivo Matić, Hana Stojaković, Sven Sorić, Zrinka Buljubašić.

Kustosi izložbe: Katarina Podobnik, Zlatko Tot

Su-organizator: Galerija Kortil

JMZM (Josip Marušić & Zoran Medvedev) široj su javnosti možda najpoznatiji po Operi industriale koja je izvedena 2020. na otvorenju Europske prijestolnice kulture u riječkoj luci, a koja je nastala prema njihovom glazbenom predlošku.

JMZM čine Josip Maršić i Zoran Medved. Maršić je nekadašnji član bendova Porko Dio, Regoč, Let 3, Very Expensive Porno Movie, Gori Ussi Winnetou i The Dying Sun Enemble, a Medved bendova Pohane dlake, Plod Mirže i The Stoned Cows.

Maršić i Medved godinama djeluju zajedno i dosad su nastupili na mnogobrojnim filmskim, kazališnim, performance i live setovima.  Objavili su 30 studijskih albuma (jmzm.bandcamp.com), radili na oblikovanju zvuka za desetak dokumentarnih filmova, te stvarali glazbu za brojne kazališne predstave. JMZM su, osim na otvorenju Europske prijestolnice kulture, svojim radom nastupali i na brojnim renomiranim smotrama poput Muzičkog biennala u Zagrebu, Glazbene tribine u Opatiji, Music tech festa u Ljubljani, Audio art i Do it with others festivala u Puli te Mariborskog Lent festivala. Njihova glazba je recenzirana i objavljivana u internacionalnim publikacijama poput Wirea i Toneshifta.

Zoran Majstorović

Hrvatski je jazz i etno gitarist, multiinstrumentalist, aranžer, skladatelj i producent. Također  je iskusni aranžer u domeni jazz, etno i improvizirane glazbe, te je pisao i aranžirao glazbu za mnoge hrvatske i inozemne orkestre i manje sastave. Njegovo polje djelovanja nije ograničeno samo na jazz i etno glazbu već se bavi i drugim aspektima zvuka i glazbe kao što su “sound art”, projekti usmjereni k poimanju zvuka kao materijala u umjetnosti, “site-specific” koncerti…