Uposleni u JU BKC KS danas su u 12:05 sati, na sat vremena obustavili rad u znak solidarnosti i podrške Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine. Na ovaj način BKC se pridružio pozivu predsjednika Zajednice izdavača/nakladnika BiH, Almira Šehalića za spas NUBBiH.
https://shorturl.at/NOUtG Dio teksta iz članka portala Radio Sarajevo: “Trideset godina nebrige i zapostavljanja kulturnih institucija od važnosti za BiH dovelo je do toga da te institucije imaju probleme koje su dovele do totalne blokade jednog sistema koji ne može funkcionisati bez usluga tih institucija.
Konkretno, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH već mjesec dana nalazi se u blokadi zbog nedostatka upravljačkih struktura. Bez direktora, tj. bez potpisika ova institucija nije u mogućnosti platiti niti jedan račun, isplatiti platu, ni doprinose za svoje uposlenike”, govori Selma Barjaktarević.
Podsjećamo, NUB BIH je jedina institucija u FBiH koja može dodijeliti ISSN broj, ali i ISBN broj. ISSN broj se dodjeljuje publikacijama, časopisima i akademskim naučnim radovima, dok se ISBN broj dodjeljuje, za primjer, udžbenicima.
“NUBBiH nije u stanju obavljati izdavanje ISBN broja, koji je međunarodni identifikacijski broj za sve monografske publikacije, te na području FBiH i Brčko Distrikta dolazi do prekida izdavaštva, kao ni ISSN broja, koji je međunarodni identifikacijski broj za sve serijske publikacije, koji se izdaje u NUBBiH za područje cijele BiH.
Bez izdavaštva u našoj zemlji spriječena su napredovanja naših profesora na svim univerzitetima, čime se ugrožava nastavni proces u visokoškolskim, ali i nastava u srednjim i osnovnim školama je upitna jer se bez NUBBiH ne može izdati niti jedan udžbenik , tj. bez ISBN broja i CIP zapisa. (…)
Biblioteke uredno plaćaju članarine koje bi trebao NUBBiH dalje proslijediti prema IZUM-u, ali to nije u mogućnosti jer nema potpisnika, tako da je isključenje iz COBISS sistema sve izvjesnije“, te dodala da “Nedostatak rukovodstva, obustava finansiranja i pravne neizvjesnosti doveli su do situacije u kojoj je normalno funkcionisanje biblioteke gotovo nemoguće.”
U NASTAVKU PRENOSIMO POZIV GOSPODINA ALMIRA ŠEHALIĆA, PREDSJEDNIKA ZAJEDNICE IZDAVAČA/NAKLADNIKA BIH U KOJEM JE UKAZAO NA TEŽAK POLOŽAJ U KOJEM SE NAŠLA OVA ZNAČAJNA INSTITUCIJA.
“Koliko vas zapravo zna da se trenutno u BiH ne može izdati niti jedan novi časopis / serijska publikacija. Da u Federaciji BiH se trenutno ne može izdati niti jedna knjiga, monografija, naučni rad, uskoro vjerovatno ni u čitavoj BiH. Da studenti ne mogu dobiti nove knjige, da docenti ne mogu napredovati (svi univerziteti).
Ne znate da je sa ovim ugušen bosanski jezik, a bogami i hrvatski i srpski. Ono što ne znate je da još koji dan i ovo će biti nemoguće ispraviti. Pojedinci oko i u Vijeću ministara misle da brane svoje narodne interese, ali ih istovremeno ne zanima da svaki od njihovih naroda u NUBBiH-u ima neprocjenjivu zbirku djela i da će ona biti uništena jer više neće biti nikoga da čuva, niti s čime da se čuva. “A onda su došli po mene, tad više nije bilo nikoga da me zaštiti”.
Šutite rektori, profesori, studenti, vjerske zajednice, bibliotekari, kulturni radnici i ostale institucije kulture od značaja za BiH. 12.11. je sjednica Vijeća Ministara. Nemojte ni slučajno kolektivno napraviti protest tako što ćete na sat vremena 11.11. u 12:05h prestati sa svojim radom i izaći pred svoja radna mjesta širom BiH i solidarisati se sa našim NUBBiH-om. Sretno vam.”
Apel su podržale iduće obrazovne institucije, udruženja, javna preduzeća i javne ustanove: Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, Nacionalna Univerzitetska Biblioteka Univerzitet Sarajevo Univerzitet U Sarajevu, PBoxSSST – Univerzitet Sarajevo School of Science and Technology, Fakultet Likovnih Umetnosti, Medicinski Fakultet Sarajevo, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, UNSA Medicinski fakultet – Faculty of Medicine, Šumarski fakultet u Sarajevu – Katedra za zaštitu šuma i urbanog zelenila Biblioteka, Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet, Udruzenje Likovnih Umjetnika, Udruzenje Pisaca, Udruženje likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti i dizajnera BiH, Face TV Sarajevo, BHRT, federalna televizija, Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru – UNMO Sveučilište u Mostaru, Sveučilište ”Vitez”, Pim Univerzitet, JU “Bosanski kulturni centar KS”.